Jak wybrać karnisze do domu?

Aranżacja okna jest sprawą, na którą nie wszyscy ludzie, urządzający własne wnętrza, zwracają większą uwagę. Jest to spory błąd. Wybrane karnisze, zasłony, firany i żaluzje w ogromnym stopniu decydują o całym charakterze wnętrza. Dlatego też do ich wyboru należy przywiązać nieco więcej uwagi. Skupiając się tymczasem na karniszach – jakie wybrać?

Karnisze drewniane czy metalowe?

Karnisze drewniane to rozwiązanie tradycyjne i stosunkowo najtańsze. Wcale nie oznacza to jednak, że jest ono nudne czy bez pomysłu. Karnisze drewniane potrafią być bardzo efektowne i świetnie odnajdą się w niemal wszystkich rodzajach wnętrz – szczególnie w tych tradycyjnie urządzonych. Karnisze drewniane występują w ogromnej ilości kolorów, dzięki czemu można je dowolnie dopasować do wystroju wnętrza.

Karnisze metalowe to rozwiązanie nieco bardziej nowoczesne, pasujące do minimalistycznych, trochę surowych w wystroju wnętrz. Wyróżniają je fantazyjne i bajkowe formy, jakie mogą przybierać – metal jest w końcu materiałem, który łatwo się formuje.

Jaka średnica karnisza będzie najlepsza?

W sklepach można znaleźć rożne karnisze o wielu wymiarach i średnicach. Na jakie się zdecydować? Te najcieńsze spokojnie mogą służyć do powieszenia niewielkich i lekkich firanek i zasłon, ale nie bardzo nadają się na ciężkie draperie i kotary. Do takich materiałów o wiele lepsze będą karnisze o większej średnicy.

Długość karnisza zawsze powinna być optymalnie dobrana do oka, tak by jego końce nieznacznie wystawały poza okienne ramy. Idealnie dobrany karnisz stworzy z zasłoną zgrany duet, nadający wnętrzu zupełnie nowego charakteru.