Karnisze do domu

Osoby, które są na etapie urządzania własnego domu czy mieszkania, mają na głowie wiele spraw. Do ogarnięcia jest przecież tak wiele szczegółów. Żadnego nie można zaniedbać, ponieważ tylko odpowiednie ich zgranie ze sobą da pożądany efekt. Jednym z takich szczegółów jest wybór odpowiednich karniszy.

Karnisze drewniane

To chyba najbardziej tradycyjny model karniszy. Z powodzeniem można go użyć zarówno do salonu, jak i do kuchni. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach o nieco bardziej tradycyjnym wystroju. Jego zaletą jest niska cena i fakt, że występuje w wielu kolorach, przez co bez problemu można dobrać go do zamierzonego wystroju wnętrza.

Karnisze drewniane można również dowolnie przycinać, co przydaje się, kiedy karnisz okazuje się za długi. Karnisze wykonane z drewna są zazwyczaj dość proste, jednak można dobrać do nich dekoracyjne zakończenia, całkiem zmieniające ich charakter.

Karnisze metalowe

Metalowe karnisze to nieco bardziej nowoczesne rozwiązanie, charakteryzujące się wyższą ceną. Jednak karnisze wykonane z metalu potrafią być bardzo fantazyjnie uformowane i z pewnością warto je wziąć pod uwagę przy urządzaniu bardziej współczesnych w wystroju wnętrz.

Również są dostępne w wielu kolorach, od ciemnego chromu aż po jasną szarość metalu.

Jak dopasować karnisz?

Karnisze do kuchni czy do salonu muszą być odpowiednio dobrane do wymiaru ram okiennych. Uznaje się, że ich optymalna długość nie wystaje poza ramę z każdej strony o więcej niż piętnaście – dwadzieścia centymetrów. Na szczęście zbyt długie karnisze w każdej chwili można odpowiednio przyciąć na własną rękę, lepiej jednak z tym przesadzić – za krótkich w żaden sposób nie da się już uratować.